Mieszkańcy coraz częściej uciekają na przedmieścia
Centra dużych miast pustoszeją. Ich mieszkańcy najczęściej przenoszą się na podmiejskie obrzeża albo do tzw. obwarzanków – miejscowości otaczających miasta.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego to tendencja ogólnopolska, a w ostatnich latach najbardziej wyludniły się m.in. Poznań, Łódź, Katowice i Bydgoszcz. W okresie 2004–2018 w Krakowie liczba ludności Starego Miasta zmniejszyła się o ok. 25 proc., podobnie ubyło też mieszkańców warszawskich centralnych dzielnic.
– Sytuacja demograficzna Krakowa na tle innych miast jest wyjątkowa. Od kilkunastu lat obserwujemy dodatni przyrost naturalny (z wyjątkiem lat pandemii) i dodatnie saldo migracji. Obecnie Kraków liczy ponad 800 tys. mieszkańców – mówi Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu. Dodaje, że nie sprawdziły się prognozy demograficzne z 2014 r. oparte na danych Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 r., które zakładały że w 2022 r. stolicę Małopolski będzie zamieszkiwało ok. 760 tys. mieszkańców, a do 2050 r. ich liczba jeszcze zmaleje do ok. 710 tys.
Niezależnie jednak od prognoz GUS w stolicy Małopolski maleje liczba mieszkańców niektórych dzielnic. Dotyczy to głównie tzw. starej Nowej Huty i części Śródmieścia. Jednak rzecznik uważa, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta