Zwrot na rynku jednorazowych tworzyw sztucznych
Lista przedmiotów, które towarzyszyły nam w codziennej rutynie, gwałtownie się właśnie skurczyła. Ale nie ma się co martwić: implementacja przepisów o SUP (single use plastic) ma służyć dobru planety i naszemu zdrowiu.
Jednorazowa zastawa stołowa – jak plastikowe widelce, noże, łyżki i pałeczki, talerze i słomki, mieszadełka do napojów, patyczki mocowane do balonów i patyczki do uszu – już nie może być niezbędnym towarzyszem dnia codziennego, ponieważ od środy 24 maja 2023 r. ma zakaz wstępu na salony. Wraz z nią – pojemniki na żywność i napoje, w tym kubki, zakrętki i wieczka z polistyrenu ekspandowanego.
Lepiej późno niż później
To efekt wejścia w życie długo wdrażanej do polskich przepisów ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Opublikowano ją 9 maja, z zaledwie dwutygodniowym vacatio legis – jednak zapowiadana była od kilku lat, zatem zakaz stosowania jednorazowych sztućców czy słomek nie powinien dla nikogo być żadnym zaskoczeniem.
Liczba zakazanych produktów nie jest specjalnie długa, dodatkowo są jeszcze produkty objęte dodatkowym obowiązkiem finansowania kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z tego samego rodzaju produktów, które zostały wprowadzone do obrotu.
Niektóre przedmioty, jak pojemniki na żywność, kubki i napoje wraz z pokrywkami, a także popularne „reklamówki”, czyli lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego – zostały objęte rozszerzoną odpowiedzialnością producenta. W każdym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta