Ceny gazu najniższe od dwóch lat
Firmy liczą, że spadki kursów błękitnego paliwa odnotowywane na europejskich giełdach przyczynią się do poprawy ich wyników finansowych. Sytuacja na rynku cały czas jest jednak niestabilna i szybko może się zmienić.
Ceny gazu ziemnego na europejskich giełdach systematycznie spadają. Dzieje się tak m.in. na TTF, gdzie w piątek inwestorzy handlowali tym surowcem w dostawach na czerwiec nawet po mniej niż 24 euro za 1 MWh (megawatogodzina). Tymczasem jeszcze w grudniu kurs przekraczał 80 euro, a miesiąc temu – 40 euro. Podobnie dzieje się na Towarowej Giełdzie Energii. W piątek kurs błękitnego paliwa spadł w dostawach natychmiastowych do 120,83 zł. Była to najniższa cena od dwóch lat.
Cennik i kontrakty
W Polsce dominującym dostawcą błękitnego paliwa jest od 2 listopada grupa Orlen. To tego dnia przejęła dotychczasowego gracza numer jeden w branży gazowniczej, czyli grupę PGNiG. Z danych URE wynika, że ten podmiot miał w ubiegłym roku 84 proc. rynku pod względem pozyskanego w Polsce surowca (poprzez zakup i wydobycie), 80,4 proc. rynku hurtowego i aż 89 proc. detalicznego. W tej sytuacji trudno się dziwić, że finalni odbiorcy bacznie obserwują, jakie ceny oferuje Orlen, a konkretnie zależny PGNiG...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta