Jak rozliczyć import usług finansowych
Prowizja pobrana przez operatora płatności elektronicznych jest wynagrodzeniem za świadczoną usługę finansową, korzystającą ze zwolnienia z VAT.
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 5 stycznia 2023 r. (0114-KDIP4-3.4012.587.2022.2.MP).
Zagraniczny kontrahent (B) opłacił wystawioną fakturę (świadczenie usług poza terytorium kraju) przez serwis operatora płatności elektronicznych (A), który pobrał za to określoną prowizję. Wnioskodawca, który jest podatnikiem VAT, zamierza wprowadzić zapłaconą prowizję w koszty działalności.
Podmiot zagraniczny (A) jest operatorem płatności elektronicznych. Wnioskodawca wygenerował link dla klienta (tj. zagranicznego kontrahenta B), przez który mógł on opłacić usługę. Następnie, operator płatności elektronicznych A pobrał płatność wypłacił ją na konto wnioskodawcy (pobierając przy tym prowizję). Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy prowizja pobierana przez operatora płatności elektronicznych (A) stanowi usługę zwolnioną z VAT w Polsce, którą należy wykazać w JPK?
W odniesieniu do tak zakreślonego stanu faktycznego, wnioskodawca wskazał, że jego zdaniem pobieraną prowizję należy traktować jako usługę finansową podlegająca w Polsce zwolnieniu z VAT i powinna być ona wykazana w deklaracji.
Ze stanowiskiem tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta