Sądy administracyjne wskazują sposób postępowania
W orzecznictwie można znaleźć porady odnośnie do tego, jak dochować należytej staranności przy przeprowadzaniu transakcji.
Warto zwrócić uwagę na wyrok NSA z 30 listopada 2022 r. (I FSK 1349/22). Sprawa dotyczyła podatnika, który nabywał towary, a następnie je odsprzedawał, przy czym na wcześniejszych etapach obrotu) występowały podmioty pozorujące działalność gospodarczą, których jedynym zadaniem było wystawianie faktur dokumentujących dostawy towaru, w których te firmy nie uczestniczyły.
NSA stanął po stronie podatnika. Nie można przypisać podatnikowi braku należytej staranności przy zawieraniu transakcji z kontrahentami, którzy uczestniczyli w procederze wyłudzania VAT, ponieważ:
∑ kontrahenci byli zarejestrowanymi podatnikami VAT,
∑ kontrahenci składali deklaracje VAT,
∑ kontrahenci posiadali lokale użytkowe (boksy) w jednym z centrów handlowych,
∑ przedstawiciel podatnika był w lokalach należących do kontrahentów i oglądał towary, które następnie, po ustaleniu warunków transakcji, zakupił,
∑ podatnik uważał, że kupiony towar należał do kontrahentów,
∑ prezes podatnika, w toku postępowania, podał personalia osób reprezentujących kontrahentów,
∑ podatnik rozliczał się z kontrahentami w formie przelewów bankowych,
∑ okoliczności transakcji nie wykazywały żadnych anomalii czy odstępstw od typowych transakcji zawieranych w centrum handlowym, w którym kontrahenci mieli lokale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta