Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

„Delegacje” wypłacane zleceniobiorcom bez PIT

29 maja 2023 | Podatki i księgowość | Bartłomiej Cogiel

Należności z tytułu delegacji (w tym diet oraz ryczałtów za nocleg z tytułu podróży) wypłacone zleceniobiorcy są jego przychodem, który jednak jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym. Na zleceniodawcy nie ciążą zatem obowiązki płatnika (tj. obliczenia, pobrania i wpłacenia zaliczki na podatek).

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 15 grudnia 2022 r. (0114-KDIP3-2.4011.908.2022.8.MT).

Wnioskodawca wskazał, że planuje zatrudnić na umowę-zlecenie osoby, które będą wykonywały czynności prowadzenia pojazdu będącego własnością wnioskodawcy lub do którego będzie on miał tytuł prawny. Zgodnie z umowami, które będą zawierane z zleceniobiorcami – kierowcami, zleceniobiorca będzie stosował się do wytycznych i procedur ustalonych dla wykonania usług na rzecz poszczególnych klientów. Zleceniobiorca samodzielnie będzie decydował o sposobie wykonywania usługi kierowania pojazdem, w tym zwłaszcza o trasie i czasie przejazdu, kierując się zawsze interesem klienta oraz zleceniodawcy.

Wynagrodzenie z tytułu umowy-zlecenia jest ustalane na podstawie liczby przepracowanych godzin i w stawce ustalonej w umowie. Ponadto umowa przewiduje zwrot poniesionych kosztów z tytułu realizacji podróży służbowych, związanych z wykonywanym zleceniem w wysokości określonej w rozporządzeniu z 29 stycznia 2013 r. ministra...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12582

Wydanie: 12582

Spis treści

Reklama

Zamów abonament