Aby nie płacić podatku za samochód, trzeba go wyrejestrować
Niewykorzystywanie pojazdów od lat, brak badań technicznych, brak możliwości zbycia pojazdów, gdyż stanowią zabezpieczenie dla wierzycieli, nie oznacza, iż doszło do wygaśnięcia obowiązku podatkowego.
Ustawodawca w art. 9 ust. 1 zdanie 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 70, dalej u.p.o.l.) unormował, że podatnikami podatku od środków transportowych są osoby fizyczne i osoby prawne będące właścicielami środków transportowych, o których mowa w art. 8 u.p.o.l.
Obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku nabycia środka transportowego zarejestrowanego, od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty – art. 9 ust. 4 u.p.o.l.
W przypadku zmiany właściciela środka transportowego zarejestrowanego, obowiązek podatkowy ciąży na poprzednim właścicielu do końca miesiąca, w którym nastąpiło przeniesienie własności – art. 9 ust. 3 u.p.o.l. Jak przybliżył Naczelny Sąd Administracyjny na bazie tych przepisów, w piśmiennictwie wyrażony został pogląd, że obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych spoczywa na właścicielach pojazdów, a konstrukcja podmiotu zobowiązanego z tytułu tego podatku powiązana jest zasadniczo z prawem własności, a nie przerejestrowaniem pojazdu.
Zauważył również, iż podobnie w orzecznictwie wskazuje się, że powstanie i istnienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta