Branża z kluczami do przyszłości
W gospodarce obiegu zamkniętego przemysł chemiczny odegra wyjątkową rolę. Energochłonność tej branży to jedno, ale ma ona udział w 96 proc. wytwarzanych produktów.
Z jednej strony trudno zakwestionować udział firm z tego rynku w corocznej puli emisji. Do niespełna 37 miliardów ton wyemitowanych w ubiegłym roku gazów cieplarnianych, jak szacują analitycy Deloitte Insights w opublikowanym w ubiegłym roku raporcie „Reducing carbon, fueling growth: Lowering emissions in the chemical industry”, przemysł ten dorzucił od siebie 2 gigatony. Na dodatek to jedna z najbardziej energochłonnych branż gospodarki, co potęguje jej ślad węglowy.
Z drugiej jednak strony to właśnie w rękach specjalistów z tego obszaru mogą znajdować się klucze do przyszłej cyrkularnej gospodarki. – Rola i potencjał tej branży w łańcuchu wartości, który nakręca globalną gospodarkę, dalece wykraczają wpływem poza redukowanie emisji i poprawianie obiegu zamkniętego w samej branży – podkreśla w artykule opublikowanym kilka tygodni temu na stronach World Economic Forum Bob Maughon, wiceprezes odpowiedzialny między innymi za zrównoważoną gospodarkę oraz technologie w należącej do Saudi Aramco spółce chemicznej SABIC.
I nie trzeba daleko szukać, by ten wpływ na transformację gospodarki w kierunku cyrkularności sobie wyobrazić. To w obszarze przemysłu chemicznego powstaje najwięcej innowacji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta