Przekwalifikowanie aktywów finansowych według MSFF 7
Głównym celem MSSF 7 jest nałożenie na jednostki obowiązku ujawnień, które pozwolą ocenić użytkownikom sprawozdań finansowych wpływ instrumentów finansowych na sytuację i wyniki oraz ryzyko związane z tymi instrumentami, na które przedsiębiorstwo jest narażone, a także sposób zarządzania tym ryzykiem.
W dniu 24 lipca 2014 r. Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) opublikowała Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) 9 Instrumenty finansowe (dalej MSSF 9”). MSSF 9 obowiązuje w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub po tej dacie.
Wdrożenie MSSF 9 miało na celu ulepszenie sprawozdawczości finansowej w zakresie instrumentów finansowych, uwzględniając problemy, które ujawniły się podczas kryzysu finansowego. Implementuje on nowy model ujmowania oczekiwanych strat kredytowych, który zorientowany jest w większym stopniu na przyszłości. MSSF 9 zastąpił regulacje zawarte w MSR 39.
Zgodnie z MSSF 9 jednostki klasyfikują składniki aktywów finansowych jako wyceniane po początkowym ujęciu:
∑ w zamortyzowanym koszcie
∑ w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
∑ w wartości godziwej przez wynik finansowy
Klasyfikacja
Podstawą klasyfikacji jest model biznesowy jednostki w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyka wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla danego składnika aktywów finansowych.
Klasyfikacja aktywów finansowych jako wycenianych w zamortyzowanym koszcie jest dokonywana jeśli spełnione są następujące warunki:
a)
7
składnik aktywów jest utrzymywany zgodnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta