KSeF – wyzwanie dla niewatowców
Opublikowana na stronie Rządowego Centrum Legislacji wersja projektu Krajowego Systemu e-faktur (KSeF) z 22 lutego 2023 r. wprowadza istotne zmiany, uwzględniające wiele postulatów, zgłaszanych w trakcie szeroko przeprowadzonych przez Ministerstwo Finansów konsultacji publicznych.
Jedną z najważniejszych jest wydłużenie o pół roku czasu na wdrożenie KSeF – termin wejścia w życie obowiązku stosowania e-faktur przesunięto z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r. Przy czym podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT lub wykonujący wyłącznie czynności z niego zwolnione, otrzymali dodatkowe pół roku, tzn. dla nich obowiązek wystawiania faktur w KSeF wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 r.
Opublikowana z początkiem grudnia ubiegłego roku poprzednia wersja projektu była bardzo kontrowersyjna, pomimo korzystnych założeń ustawy, tj. automatyzacji i optymalizacji procesów związanych z obiegiem dokumentów. KSeF umożliwi bowiem wystawianie i otrzymywanie faktur w czasie rzeczywistym. Będzie także stanowił podstawę do dalszej optymalizacji procesów biznesowych poprzez błyskawiczne uzyskiwanie informacji w komórkach zarządczych. Wprowadzenie e-faktury pozwoli również obniżyć koszty prowadzenia działalności. Dlaczego zatem system ten od grudnia wywoływał tyle kontrowersji?
Wprowadzenie obowiązkowego KSeF stanowi wielkie wyzwanie zarówno dla przedsiębiorców, jak i księgowych. Jego wdrożenie wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania technicznego i informatycznego, ale przede wszystkim szerokiej i długofalowej kampanii informacyjno-edukacyjnej. Przesunięcie terminu pozwoli podatnikom oraz firmom informatycznym na dostosowanie się do przepisów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta