Opłata rezerwacyjna nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usługi
Opłata rezerwacyjna wnoszona na podstawie przepisów ustawy deweloperskiej nie jest wynagrodzeniem za świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT. Może bowiem stanowić kaucję bądź odszkodowanie za niewykonanie umowy rezerwacyjnej. Jej otrzymanie nie powoduje po stronie dewelopera powstania obowiązku podatkowego, nawet wówczas, jeżeli zatrzyma on opłatę w związku z brakiem zawarcia umowy deweloperskiej z winy rezerwującego.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 kwietnia 2023 r. (0114-KDIP1-1.4012. 154.2023.1.MŻ).
Stan faktyczny
Wnioskodawca będący czynnym podatnikiem VAT prowadzi na terytorium Polski działalność deweloperską (działalność w zakresie m.in. budowy budynków wielorodzinnych z lokalami mieszkalnymi i użytkowymi). W ramach prowadzonej działalności planuje zawierać ze swoimi klientami umowy rezerwacyjne na zasadach wynikających z ustawy deweloperskiej.
Umowy rezerwacyjne mają być zawierane przez wnioskodawcę przed zawarciem umowy deweloperskiej, a więc umowy zawartej między nabywcą a deweloperem, na podstawie której deweloper zobowiązuje się m.in. do wybudowania budynku oraz ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności tego lokalu oraz praw niezbędnych do korzystania z tego lokalu na nabywcę. Przedmiotem umowy rezerwacyjnej jest zobowiązanie dewelopera do czasowego wyłączenia z oferty sprzedaży lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego wybranego przez rezer- wującego (potencjalnego nabywcę). Strony umowy rezer- wacyjnej mogą zawrzeć w niej obowiązek do wniesienia przez rezerwującego opłaty rezerwacyjnej.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta