Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawno-podatkowe skutki rozwiązania fundacji rodzinnej

14 czerwca 2023 | Rachunkowość | Jakub Organ Adam Doroszuk

Nowa instytucja prawna, jaką jest fundacja rodzinna, daje nieznane dotąd w polskim prawie możliwości zaplanowania sukcesji i zabezpieczenia majątku prywatnego oraz przyszłości firmy. Istnieje jednak wiele zagadnień, które budzą wątpliwości przedsiębiorców oraz ekspertów. W tym zakresie, ciekawe oraz kontrowersyjne jest zagadnienie rozwiązania fundacji rodzinnej i skutków prawnych oraz podatkowych jakie to za sobą pociąga.

Rozmowy z przedsiębiorcami wskazują, że wśród obaw związanych z założeniem fundacji rodzinnej istotną rolę gra zmienność polskiego prawa, w szczególności podatkowego, przez co właściciele obawiają się, że po założeniu fundacji mogą zostać uchwalone zmiany legislacyjne, które sprawią, że instytucja straci swoją atrakcyjność. W takim wypadku, kluczowe będzie zbadanie jakie skutki pociągnie za sobą rozwiązania fundacji rodzinnej.

Perspektywa podatkowa Opodatkowanie CIT

Fundacja rodzinna zasadniczo jest podmiotowo zwolniona z CIT, jednakże pewne zdarzenia będą powodować opodatkowanie fundacji podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jednym z takich zdarzeń będzie rozwiązanie fundacji. Jak wskazuje ustawa o CIT, w przypadku rozwiązania fundacji rodzinnej, przekazane lub pozostawione do dyspozycji mienie podlega opodatkowaniu w stawce 15 proc. Ustawa wskazuje następnie, że podstawę opodatkowania stanowi wartość mienia pomniejszona o wartość podatkową mienia wniesionego przez fundatora. Pojawiają się zatem w tym miejscu dwa terminy, których rozszyfrowanie jest kluczowe z perspektywy ustalenia podstawy opodatkowania – wartość mienia oraz wartość podatkowa mienia.

Przepisy podatkowe nie definiują wprost pojęcia „wartość mienia”, wskazują jedynie, że w przypadku gdy mieniem są rzeczy, prawa lub inne świadczenia w naturze, ich wartość należy ustalać z zastosowaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12595

Wydanie: 12595

Spis treści
Zamów abonament