Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiana wynagrodzenia kosztorysowego w umowie o dzieło

16 czerwca 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Anna Nowicka-Osuch

Określenie przez strony w umowie o dzieło odpowiednio wynagrodzenia ryczałtowego lub kosztorysowego determinuje określone skutki prawne – w tym możliwość lub brak możliwości podwyższenia takiego wynagrodzenia.

Bardzo często w obrocie można spotkać umowy, których zakres obejmuje realizację określonej roboty, zwanej prawidłowo dziełem. W takiej sytuacji umowa, która dotyczy tej roboty jest umową o dzieło. Przez umowę o działo przyjmujący zamówienie (wykonawca) zobowiązuje się bowiem do stworzenia określonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. W tym też zakresie określenie wynagrodzenia, które będzie należeć się wykonawcy dzieła, powinno być nieodłącznym elementem każdej umowy o dzieło. Wynagrodzenie przyjmującego zamówienie jest elementem istotnym umowy o dzieło i ewentualne nieokreślenie wynagrodzenia oczywiście nie skutkuje nieważnością takiej umowy. Jednakże w sytuacji, gdy strony nie ustalą, że za wykonanie dzieła wynagrodzenie nie będzie przysługiwać, nie będzie to wówczas wprost umowa o dzieło w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Ustalenie wynagrodzenia

Jeżeli w umowie o dzieło strony nie określiły wysokości wynagrodzenia, czy też nie wskazały podstaw do jego ustalenia, na podstawie art. 628 § 1 kodeksu cywilnego (k.c.) uznaje się w razie wątpliwości, że strony miały na myśli zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju. W sytuacji, gdy w ten sposób również nie będzie możliwe ustalenie wysokości wynagrodzenia, wówczas wykonawcy należy się wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12597

Wydanie: 12597

Spis treści

Zamów abonament