Samowole „turystyczne”
Liberalizacja prawa budowlanego nie oznacza, że swoboda w doborze lokalizacji inwestycji jest większa – a takie właśnie przekonanie jest budowane w społeczeństwie.
zasięg i liczba samowoli budowlanych na terenach atrakcyjnych turystycznie, które nie są przeznaczone pod zabudowę, w ostatnim czasie stała się istotnym problemem – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Zdaniem GUNB rozwiązanie problemu wymaga wspólnych działań wielu instytucji i podjęcia działań systemowych.
O tym, że dojdzie do zwiększenia liczby samowoli budowlanych, zwłaszcza na terenach turystycznych, dyskutowano już na etapie prac nad liberalizacją przepisów prawa budowlanego. Na takie ryzyko wskazywali w trakcie licznych dyskusji na konferencjach i warsztatach nie tylko uczestnicy procesu budowlanego, w szczególności projektanci i kierownicy budów, ale również przedstawiciele organów administracji publicznej.
Nie jest bowiem tajemnicą, że upraszczanie procesu inwestycyjnego pod kątem zwolnienia z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę czy też dokonania zgłoszenia eliminuje kontrolę ze strony organów administracji architektoniczno-budowlanej i sprzyja niekontrolowanej zabudowie. Dodając do tego okres pandemii i wzmożone zainteresowanie budową niewielkich domów szkieletowych w atrakcyjnych częściach Polski, zwiększenie liczby samowoli na terenach turystycznych nie powinna dziwić.
Zmiany wprowadzone ustawą z 17 września 2021 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta