Jak dochodzić roszczeń związanych z naruszeniem patentu?
Każde wykorzystanie rozwiązania objętego patentem przez inny podmiot, bez zgody właściciela patentu, będzie kwalifikowane jako jego naruszenie i będzie stanowić podstawę do wystąpienia z roszczeniami wobec naruszyciela.
Dla przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty wykorzystujące innowacyjne rozwiązania niezwykle istotna może być kwestia ich ochrony. W tym celu przedsiębiorcy najczęściej zgłaszają rozwiązania do właściwego urzędu w celu uzyskania patentu. Niejasne może jednak być to, jakie praktyczne konsekwencje ma uzyskanie patentu, kiedy dochodzi do jego naruszenia i czego można żądać od naruszyciela.
Prawo wyłączne
Zgodnie z polską ustawą prawo własności przemysłowej (PWP) przez uzyskanie patentu nabywa się prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (art. 63 ust. 1 PWP). Tym samym każde wykorzystanie rozwiązania objętego patentem przez inny podmiot, we wskazany w tym przepisie sposób, i bez zgody właściciela patentu, będzie kwalifikowane jako naruszenie patentu. W takim przypadku właściciel może wystąpić z szeregiem roszczeń wobec naruszyciela. Kluczowe jest jednak uprzednie stwierdzenie, że faktycznie do naruszenia doszło.
Ocena naruszenia pozornie może wydawać się nieskomplikowana. Podstawowy błąd, jaki na tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta