Prowadzenie działalności gospodarczej przez fundację rodzinną
Fundacja rodzinna może zbywać mienie, lecz nie może być to działalność o charakterze spekulacyjnym (handlowym). Zakup rzeczy – w tym nieruchomości – celem ich zbycia z zyskiem, nie jest możliwy. Naruszenie tych zasad będzie skutkować sankcjami podatkowymi.
Zakres dozwolonej dla fundacji rodzinnej działalności gospodarczej będzie przedmiotem kontrowersji zwłaszcza przez pierwsze miesiące od wprowadzenia nowej instytucji do polskiego porządku prawnego (ustawą o fundacji roodzinnej1, która weszła w życie 22 maja br.). Wynika to przede wszystkim z samego faktu umożliwienia fundacji rodzinnej prowadzenia działalności gospodarczej, jak również z odesłania do ustawy – Prawo przedsiębiorców2. Dodatkowo, w ustawie wymienione zostały także czynności, które z natury rzeczy nie są działalnością gospodarczą.
Trzeba spełnić cztery przesłanki
Działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców (a do tych przepisów odnosi się ustawa o fundacji rodzinnej) to działalność:
∑ zorganizowana,
∑ zarobkowa,
∑ wykonywana we własnym imieniu,
∑ w sposób ciągły.
Wszystkie te przesłanki muszą być spełnione łącznie. Zasadniczo działalność fundacji rodzinnej będzie wykonywana przez nią we własnym imieniu, a także w celach zarobkowych. Istotna jest jednak analiza przesłanki „zorganizowania”, a zwłaszcza – „ciągłości”. Przesłanką wskazującą na zorganizowany charakter działalności może być przykładowo polityka inwestycyjna wdrożona w fundacji rodzinnej, obejmująca zasady nabywania i zbywania instrumentów pochodnych. Natomiast działalność o charakterze ciągłym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta