Przeczuwał koniec świata
W wieku 97 lat zmarł jeden z ostatnich wielkich francuskich myślicieli. Co łączyło go z Polską? – Alaina Touraine’a wspominają socjolodzy z Collegium Civitas.
Znany i ceniony na świecie naukowiec i myśliciel, w Polsce był szczególnie poważany za sprawą pionierskich i unikalnych badań nad ruchem Solidarność, które wraz z ekipą młodych polskich socjologów (pod kierunkiem Jana Strzeleckiego) przeprowadził w 1981 r. W efekcie ich pracy powstała wspólna książka „»Solidarność«. Analiza ruchu społecznego 1980–1981”. Polskie tłumaczenie w wersji powielaczowej ukazało się w 1989 r., zaś w wersji drukowanej dopiero w 2010 r. nakładem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Przetłumaczona na wiele języków książka przyczyniła się do spopularyzowania na świecie polskiego ruchu, utwierdzając narrację o Solidarności jako wielkim wolnościowym i demokratycznym ruchu społecznym.
Dowodem światowego uznania dla dorobku autora „Myśleć inaczej” było uhonorowanie go 20 doktoratami honoris causa przez uczelnie na całym świecie. Był również członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP. Wielokrotnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta