Wydatki na zakup uprawnień do emisji CO2 są kosztem pośrednim
Z uwagi na to, że celem nabywania uprawnień do emisji gazów cieplarnianych jest zarówno zapewnienie energii elektrycznej na potrzeby funkcjonowania spółki, jak również sprzedaż energii i dalsza odsprzedaż nieumorzonych uprawnień, nie jest możliwe bezpośrednie powiązanie poczynionych wydatków z żadnym skonkretyzowanym przychodem osiąganym przez spółkę.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 kwietnia 2023 r. (II FSK 2533/20).
Spółka wchodząca w skład podatkowej grupy kapitałowej (PGK) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. wytwórstwa metali oraz produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Produkowana energia jest wykorzystywana przede wszystkim w bieżącej działalności grupy, ale również sprzedawana. W związku z produkcją spółka jest zobowiązana do umarzania uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.
Część uprawnień otrzymywana jest nieodpłatnie w ramach Krajowego Planu Rozdziału, a w pozostałym zakresie uprawnienia skupowane są z rynku. Spółka nabywa także uprawnienia z zamiarem ich dalszej odsprzedaży. Jako że dopiero po zakończeniu roku kalendarzowego jest możliwe określenie faktycznej ilości wyemitowanych gazów cieplarnianych, przeznaczenie zakupionych uprawnień może ulec zmianie.
Spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, której przedmiotem było potwierdzenie, że wydatki poniesione na nabycie uprawnień w celu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta