Pracodawca woli pracownika w biurze
Wraz z wygasaniem pandemii na świecie, w tym w Polsce, zaczął się stopniowy odwrót od pełnej pracy zdalnej. Widać to nawet w spółkach technologicznych, które coraz częściej stawiają na model hybrydowy.
Latem tego roku prawie czterech na dziesięciu polskich pracowników badanych przez agencję zatrudnienia Randstad miało możliwość wykonywania swojej pracy choćby częściowo zdalnie. I zwykle osoby te (27 proc.) korzystały z takiej możliwości. Jednak większość, bo 60 proc. uczestników lipcowego Monitora Rynku Pracy, twierdziła, że pracować z domu nie może.
Z kolei w czerwcowym badaniu Planów Pracodawców aż 78 proc. ankietowanych firm z różnych branż przyznało, że pracuje się u nich głównie stacjonarnie, choć może to oznaczać pewien udział pracy z domu. Tym bardziej, że obowiązujące od 7 kwietnia 2023 r. przepisy Kodeksu Pracy dają każdemu pracownikowi prawo do 24 dni zdalnego świadczenia pracy w ciągu roku (o ile jest to możliwe).
Model hybrydowy rządzi
Nie tylko badanie Randstad dowodzi, że bardziej otwarte na pracę poza biurem są duże firmy. Wiele z nich sięga po model hybrydowy, który zakłada pracę w biurze przez część tygodnia.
Potwierdza to ogłoszona we wrześniu tegoroczna edycja raportu Hybrid and Beyond firmy Colliers (działającej na rynku nieruchomości). Według raportu, który podsumowuje wyniki badania dużych pracodawców z sektorów zdominowanych przez pracę biurową (w tym nowoczesne usługi dla biznesu, ICT, finanse), tylko 3 proc. z nich stawia na pełny powrót do biur. To o połowę mniej niż przed rokiem. Zmalał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta