Rejestr urbanistyczny – źródło danych o planowaniu przestrzennym
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza nowy, dostępny dla wszystkich, rejestr prowadzony w systemie teleinformatycznym. Zacznie on funkcjonować od 1 stycznia 2026 r.
Nowelizacja z 7 lipca 2023 r. dodała do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (upzp) rozdział 5b (art. 67d i nast.), w którym zawarto regulacje dot. rejestru urbanistycznego (Dalej: „Rejestr”). Rejestr ten, prowadzony w systemie teleinformatycznym, ma stanowić referencyjne źródło informacji i danych, w tym przestrzennych z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Prawodawca uzasadniał wprowadzenie Rejestru – jako centralnego punktu dostępu do informacji – potrzebami zarówno administracji państwowej, samorządowej oraz szeroko rozumianego biznesu. „Ustanowienie Rejestru jako wiarygodnego źródła danych i informacji przede wszystkim podniesie efektywność zarządzania przestrzenią, ułatwi partycypację społeczną, zapewni transparentność procedur planistycznych, jak również przyspieszy proces inwestycyjny”.
∑ Kto będzie prowadził Rejestr i kto będzie miał dostęp do danych w nim zgromadzonych?
W założeniu w Rejestrze będą tworzone, aktualizowane i udostępniane dane przestrzenne z zakresu planowania przestrzennego. Będzie on prowadzony w systemie teleinformatycznym, zgodnie z ustawą o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
Dane za pomocą Rejestru będą udostępniane bezpłatnie, jawnie (za wyłączeniem danych osobowych) i za pomocą usług sieciowych, zgodnie z przepisami ustawy z 4 marca 2010 r. o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta