Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie ograniczenia w zbywaniu nieruchomości rolnych?

22 września 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Dawid Tomaszewski

Nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła ta nieruchomość, przez co najmniej 5 lat. Jeśli chciałby w tym czasie ją zbyć lub oddać w posiadanie innym podmiotom, musi dopełnić formalności. Dotyczy to także przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy np. w spółkę z o.o.

Zgodnie z treścią art. 2b ust. 1 ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej: u.k.u.r.) na nabywcy nieruchomości rolnej ciąży obowiązek prowadzenia na niej gospodarstwa rolnego, przez okres co najmniej 5 lat od dnia jej nabycia. W tym okresie taka nieruchomość nie może być również zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom bez zgody dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Konsekwencje nieprzestrzegania tych obowiązków mogą być niezwykle dotkliwe dla nabywcy nieruchomości, gdyż w skrajnych, ale nieodosobnionych przypadkach mogą prowadzić nawet do bezwzględnej nieważności czynności prawnej, której efektem było nabycie nieruchomości rolnej, jak również w pewnych przypadkach KOWR może wystąpić do sądu o nabycie własności tej nieruchomości. O powyższych obowiązkach bardzo często zapominają jednoosobowi przedsiębiorcy, którzy dokonują przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na zasadach określonych przepisami Kodeksu spółek handlowych (KSH).

Nieruchomość rolna

Nieruchomość rolna na potrzeby u.k.u.r. została zdefiniowana przez ustawodawcę w art. 2 pkt 1 tej ustawy. Jest nią nieruchomość rolna w rozumieniu Kodeksu cywilnego, z wyłączeniem nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne. Zgodnie z powyższym, aby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12680

Wydanie: 12680

Spis treści
Zamów abonament