Fizjologia nie powinna obniżać zawodowych szans kobiet
Chociaż badania dowodzą, że pracodawcy uwzględniający potrzeby kobiety w różnych fazach życia mają przewagę w walce o talenty, to niewiele firm wprowadza urlopy menstruacyjne, a jeszcze mniej oferuje wsparcie w okresie menopauzy.
Dla większości pracodawców naturalne fizjologiczne zmiany związane z różnymi fazami życia kobiet– takie jak menstruacja i menopauza – pozostają tematem tabu, pomimo że mają duży wpływ nie tylko na samopoczucie, ale także na produktywność Polek. Jak wynika z raportu Kulczyk Foundation, aż 80 proc. kobiet doświadcza w czasie miesiączki różnych, niekiedy bardzo silnych dolegliwości, które utrudniają im pracę. Jednak tylko 14 proc. bierze wtedy dni wolne, tym bardziej że nie zawsze chcą w pracy przyznać się do menstruacji.
Jeszcze większe tabu i brak wiedzy towarzyszą menopauzie, czyli definitywnemu zatrzymaniu miesiączki, z którymi są związane poprzedzające je i następujące po nim dolegliwości. To temat rzadko poruszany w debacie publicznej i praktycznie pomijany na rynku pracy, co pokazuje też raport „Menopauza bez tabu” przygotowany na zlecenie Kulczyk Foundation i ogłoszony na początku września, podczas XV Kongresu Kobiet w Poznaniu. Jak z niego wynika, prawie połowa Polek uważa, że menopauza, określana też jako klimakterium, jest u nas tematem tabu.
Bariera świadomości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta