Kto może sprzeciwić się ochronie znaku
Możliwość złożenia sprzeciwu wobec zgłoszenia znaku towarowego przed Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) istnieje tylko w określonych przypadkach. Jakie one są?
Zanim zgłoszenie znaku towarowego UE przerodzi się w jego rejestrację, znak podlega badaniu. W przypadku braku uwag EUIPO, np. odnośnie klasyfikacji czy bezwzględnych podstaw odmowy, następuje publikacja zgłoszenia, po której rozpoczyna się trzymiesięczny okres na wniesienie sprzeciwu.
Przeszkody bezwzględne i względne
Możliwe podstawy odmowy rejestracji znaku towarowego UE mogą być podzielone na dwie kategorie: bezwzględne i względne. Podstawy bezwzględne dotyczą cech samego znaku towarowego UE, takich jak brak zdolności odróżniającej, wprowadzanie w błąd lub sprzeczność z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami. Podstawy względne dotyczą natomiast konfliktu między znakiem towarowym UE a wcześniejszymi prawami do znaków towarowych lub innych praw własności intelektualnej. Procedura sprzeciwu odnosi się do przesłanek względnych.
Szczegółowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta