Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowelizacja kodeksów karnych to nie tylko surowsze kary

03 października 2023 | Prawo co dnia | Maciej Kópczyński

Uznanie za zbrodnię działania na szkodę spółki, gdy szkoda przekracza kwotę 5 mln zł, może doprowadzić do paraliżu decyzyjnego zarządów spółek.

Istotna nowelizacja prawa karnego weszła w życie 1 października tego roku. Znana jest ona przede wszystkim ze zwiększenia represyjności kar, również w dziedzinie tzw. przestępstw białych kołnierzyków. Zmiany nie sprowadzają się jednak wyłącznie do zwiększenia wymiaru kary, ale obejmują również istotne zmiany w prawie karnym gospodarczym, z których część odpowiada na problemy, na które zwracano od dłuższego czasu uwagę w doktrynie i orzecznictwie.

Niegospodarni menedżerowie

Nowelizacją objęte zostało jedno z podstawowych przestępstw z obszaru przestępczości gospodarczej, tj. przestępstwo działania na szkodę spółki. Zgodnie z art. 296 k.k. menedżerowie mogą odpowiadać karnie, jeśli przez niedopełnienie obowiązków lub nadużycie uprawnień doprowadzą do wystąpienia w zarządzanym podmiocie znacznej szkody majątkowej (tj. powyżej 200 tys. zł). Z reguły chodzi o błędne decyzje biznesowe, które wykraczają poza dopuszczalne ryzyko gospodarcze. W praktyce może to być nie tylko inwestycja, która nie była racjonalnie i biznesowo uzasadniona, lecz również zawarcie umowy bez wystarczającego zabezpieczenia lub doprowadzenie do przedawnienia roszczenia przeciwko kontrahentowi.

Wprowadzone nowelizacją zakwalifikowanie przestępstwa działania na szkodę spółki, w przypadku gdy szkoda przekracza kwotę 5 mln zł, jako zbrodni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12689

Wydanie: 12689

Spis treści
Zamów abonament