Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy UE uda się odbudować europejski przemysł fotowoltaiczny

03 października 2023 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Wiśniewski
Grzegorz Wićniewski, prezes Instytut Energetyki Odnawialnej
źródło: Rzeczpospolita
Grzegorz Wićniewski, prezes Instytut Energetyki Odnawialnej

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen we wrześniowym orędziu o stanie Unii zwróciła uwagę na problem w dostępie do zielonych technologii, w tym fotowoltaiki. Częściowo przyznała, że jest to wynikiem krótkowzroczności lub braku zdecydowanego działania samej UE oraz krajów członkowskich.

Pamiętamy wpływ nieuczciwych praktyk handlowych Chin na nasz przemysł energii słonecznej – przypomniała von der Leyen, nawiązując do postępującego w latach 2006–2021 upadku europejskiego przemysłu energetyki słonecznej, zarówno produkcji kolektorów słonecznych, jak i (od 2009 r.) komponentów fotowoltaicznych (płytek, ogniw i modułów PV). Przyczyną upadku był brak wsparcia dla przemysłu i nieskuteczne cła antysubsydyjne i antydumpingowe, które UE próbowała nakładać na firmy chińskie w latach 2012–2018.

UE dostrzegła problem dopiero w 2020 r., u progu pandemii, gdy załamały się dostawy do Europy nie tylko lekarstw, ale i fotowoltaiki. W 2022 r. przy przyroście w UE nowych mocy PV, wynoszącym 33 GW, wspólnotowe zdolności produkcyjne komponentów PV były znikome: 1,7 GW dla wlewków i płytek krzemowych i tylko 1,4 GW dla ogniw – a zdolności produkcyjne gotowych modułów PV wynosiły 9,4 GW, ale nie były w pełni wykorzystanie, a ich produkcja była oparta głównie na ogniwach z Chin. Według tzw. mapy handlowej ITC, w 2022 r. Chiny sprzedały 95 proc. niezbędnych UE modułów PV o wartości niemal 24 mld euro.

Podstawą chińskiego eksportu są subsydia przemysłowe wynoszące ok 1,8 proc. PKB. Według Center for Strategic & International Studies, subsydia te w 2019 r. wyniosły 240 mld dol. Wsparcie przeważnie dotyczyło półprzewodników, w tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12689

Wydanie: 12689

Spis treści
Zamów abonament