Jak określić beneficjenta fundacji rodzinnej?
Warunki dotyczące beneficjenta powinny być wskazane w statucie fundacji rodzinnej.
Ustawa o fundacji rodzinnej stanowi, że jednym z podstawowych celów fundacji rodzinnej jest realizacja świadczeń na rzecz swoich beneficjentów. Dlatego określenie kręgu beneficjentów fundacji rodzinnej oraz ich uprawnień to jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy element procesu tworzenia fundacji rodzinnej. Determinuje on charakter fundacji rodzinnej oraz rolę, jaką będzie ona pełnić w otoczeniu rodzinno-biznesowym fundatora. Istotnym jest zatem, aby fundatorzy mieli pełną świadomość możliwości w tym zakresie.
Ustawa o fundacji rodzinnej wymienia jedynie dwie grupy podmiotów, które mogą być beneficjentami fundacji rodzinnej (katalog zamknięty). Należą do nich osoby fizyczne, w tym także fundator, oraz organizacje pozarządowe prowadzące działalność pożytku publicznego. Oznacza to, że fundator ustanowić może beneficjentem swojej fundacji rodzinnej dowolną osobę fizyczną (bez względu na stopień pokrewieństwa) lub organizację pozarządową spełniające warunki określone w ustawie (np. fundację charytatywną działającą przy rodzinnym biznesie czy lokalne stowarzyszenie), ale nie może już tego uczynić względem firmy rodzinnej działającej w formie spółki handlowej. Osoby prawne i jednostki organizacyjne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta