Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowoczesne terapie na ratunek

03 października 2023 | Rzecz o zdrowiu | Jeremi Jędrzejkowski

Hemofilia wymaga stałej profilaktyki i leczenia. Choć w Polsce jest pod tym względem coraz lepiej, to ciągle chorzy mają ograniczony dostęp do najnowocześniejszych terapii, które są stosowane w innych krajach.

Jak przedstawia się sytuacja polskich pacjentów chorujących na hemofilię? Jakie są standardy leczenia chorych na hemofilię na świecie i w Polsce? Co przewiduje Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne? Te zagadnienia znalazły się w centrum uwagi ekspertów podczas debaty „Jak efektywnie poprawić sytuację najciężej chorych na hemofilię”, która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej”.

Jak walczyć z krwawieniami

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Młynarski, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przypomniał, że w Polsce w 2008 r. zostało uruchomione leczenie profilaktyczne u pacjentów z hemofilią.

– Wcześniej było to jedynie leczenie na żądanie, czyli kiedy mieliśmy na przykład zabieg i pacjent krwawił, wtedy podawaliśmy czynniki krzepnięcia. To się zmieniło od 2008 r. – powiedział prof. Wojciech Młynarski. – Na przykład w pediatrii musimy pamiętać, że mały pacjent, czyli dziecko z hemofilią, jeśli nie ma postępowania profilaktycznego, krwawi przy minimalnych urazach, a czasami może to nastąpić także samoistnie. Jednym z miejsc krwawienia są stawy, najczęściej te duże, ze względu na to, że dzieci są bardzo aktywne fizycznie i są narażone na różnego rodzaju urazy. Te urazy doprowadzają do krwawień, m.in. do stawów, które zostają uszkodzone, gdy tych krwawień jest bardzo dużo. Są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12689

Wydanie: 12689

Spis treści
Zamów abonament