Prostota umiar, elegancja
Legal design musi się pojawić w programach kształcenia prawników.
Gdyby nie realne potrzeby, nikt by nie mówił o legal design. Prawo postrzegamy jednak coraz częściej jako niezrozumiałe, a nawet nieprzyjazne ludziom bez wykształcenia prawniczego. Może być inaczej, ale wymaga to otwarcia na zmianę przede wszystkim wśród prawników.
Mówienie o projektowaniu w kontekście prawa to nie przejęzyczenie. Projektowanie rozumiane jako proces, który prowadzi od zdefiniowania problemu do stworzenia adekwatnego rozwiązania, z powodzeniem stosuje się na potrzeby prawa i z użyciem prawa. Głośno o nim szczególnie, gdy mowa o legal innowacji i dopasowaniu biznesowych usług prawnych do oczekiwań klientów, ale znajdzie zastosowanie wszędzie, gdzie sygnalizowana jest potrzeba tworzenie prawa zrozumiałego i użytecznego dla wszystkich.
Co wnosi design do prawa
Hasło „upraszczanie umów” nie oddaje istoty funkcjonalności legal design, który oferuje holistyczne, eksploracyjne, zorientowane na człowieka i innowację podejście do projektowania komunikacji. Jego wartość dodana polega dostarczaniu rozwiązań np. w formie dokumentów nie tylko poprawnie sformułowanych w języku prawniczym, ale też biorących pod uwagę potrzeby użytkowników prawa, którzy będą z nich korzystać. By pojąć, jakie możliwości niesie projektowanie komunikacji, wystarczy zapytać, dlaczego ktoś wybrał tę firmę czy aplikację, a nie inną. Okazuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta