Nie podejmujemy decyzji o wizach
– Wykryliśmy w internecie wiele nierzetelnych propozycji oferujących przyspieszenie spotkania czy załatwienie wizy – mówi Jiten Vyas, wiceprezes VFS Global.
Jaki jest obecny status umowy z polskim MSZ? Wasza umowa została wypowiedziana w ubiegłym tygodniu, ale została zawarta do listopada 2023 r.
Polskie ambasady w Turcji, Indiach, Chinach oświadczyły na swoich stronach oraz na stronach VFS Global, że akceptują aplikacje wizowe bezpośrednio w ambasadach.
Czy pana zdaniem ministerstwo miało jakikolwiek powód do zakończenia współpracy i czy rozważacie skargę sądową za bezprawne zerwanie umowy?
VFS Global świadczyło usługi w zakresie pośrednictwa wizowego przez ponad dziesięć lat na rynkach Turcji, Indii, Chin, Białorusi. Dostaliśmy wskazówki od polskich ambasad w tych krajach, kontynuujemy działanie według nich, podczas gdy polscy ambasadorowie i konsulowie przyjmują wizy samodzielnie. Przyjęliśmy do wiadomości decyzje podjęte przez polskie władze.
Jakie były dokładnie wasze obowiązki jako pośrednika?
Jesteśmy jednym z trzech zewnętrznych dostawców usług wizowych dla polskiego MSZ. Jako firma pracujemy dla 70 rządów w 147 krajach, mamy ponad trzy tysiące biur. Pracujemy dla wszystkich członków NATO, pracujemy dla 25 z 27 krajów strefy Schengen oraz dla tzw. Koalicji Pięciu Oczu: USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanady i Nowej Zelandii. Nasza rola jest czysto administracyjna, naszym zadaniem jest przyjmowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta