Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaką strategię przyjąć przeciwko niewypłacalnej spółce z o.o.?

13 października 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Anika Sitkowska

Samo złożenie wniosku o upadłość dłużnika może być niewystarczające. Brak tytułu egzekucyjnego przeciwko spółce z o.o. może uniemożliwić wierzycielowi dochodzenie roszczeń od członka jej zarządu.

Wierzyciel ma uprawnienie do złożenia wniosku o upadłość swojego dłużnika. Są sytuacje, gdy taki wniosek można potraktować jako alternatywę do prowadzenia procesu sądowego. Jednak gdy dłużnikiem jest spółka z o.o., a wierzyciel zamierza następnie dochodzić należności od członka jej zarządu, to do takiej alternatywy należy podejść z ostrożnością.

1. Żeby domagać się zapłaty od członka zarządu trzeba wyczerpać drogę dochodzenia roszczeń przeciwko spółce

Zgodnie z art. 299 kodeksu spółek handlowych („k.s.h.”) członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą odpowiadać za jej zobowiązania. To ważny przepis dla wierzycieli, którzy na tej podstawie (pod pewnymi warunkami, których kompleksowe omówienie nie jest przedmiotem tego artykułu) mogą domagać się zapłaty za długi spółki od osób fizycznych, które pełnią lub pełniły funkcję członka zarządu. Skierowanie żądania do członków zarządu to często jedyna możliwość dla wierzyciela spółki z o.o., aby odzyskać pieniądze należne od spółki.

Aby móc skierować roszczenia przeciwko członkowi zarządu trzeba jednak najpierw przejść przez drogę dochodzenia roszczeń przeciwko spółce. Chodzi o to aby wykazać po pierwsze, że zobowiązanie istnieje, a po drugie, że egzekucja przeciwko spółce jest bezskuteczna. Co do zasady, istnienie zobowiązania wykazuje się za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12698

Wydanie: 12698

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament