Kierunek: ochrona zasobów planety
Konsumenci wiedzą coraz więcej o postępowaniu z elektroodpadami, ale ciągle sporo jest do zrobienia. Podnoszeniu świadomości w tym obszarze służy przypadający 13 października Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci.
Na świecie wytwarzamy coraz więcej elektroodpadów. Dane ONZ pokazują, że ich ilość wzrosła do ok. 61 mln ton w tym roku, z 53,6 mln ton w 2019 r. Dlatego niezwykle istotne jest właściwe postępowanie z tymi odpadami i ich recykling. Jest to tym ważniejsze, że są one prawdziwą kopalnią surowców, to w rzeczywistości zasoby m.in. metali szlachetnych, ale także metali ziem rzadkich, których głównymi producentami są Chiny i Rosja. Z kolei eksperci Światowego Forum Ekonomicznego ostrzegają przed realnymi problemami z dostępnością tych surowców już w ciągu najbliższych 100 lat. Odzysk tych zasobów ma więc wieloraki wymiar.
Aby zwrócić uwagę społeczeństw na ten problem ustanowiony został Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci, obchodzony 13 października. Wydarzenie ma wyraźny wymiar edukacyjny, bo zwiększenie poziomów zbiórki zależy bezpośrednio od właściwych decyzji konsumentów, a zatem od wzrostu ich świadomości w tym obszarze.
Tegoroczna szósta już edycja dnia, przebiega pod hasłem: „Do recyklingu oddaj wszystko, co na baterie albo z wtyczką”. Bowiem celem jest zwrócenie uwagi na elektrośmieci „niewidzialne”– przedmioty elektryczne i elektroniczne , których często nie kojarzymy jako elektroodpady i w związku z tym nie oddajemy do recyklingu. Do tej grupy odpadów należą np. urządzenia do pielęgnacji ciała, zabawki elektroniczne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta