Podział przez wyodrębnienie – nowe narzędzie umożliwiające reorganizację spółek
Podział przez wyodrębnienie uatrakcyjnia i znacznie upraszcza przeprowadzenie reorganizacji polegających na przeniesieniu części biznesu do spółki zależnej.
Ustawa z 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych (KSH) oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 15 września zaimplementowała do polskiego porządku prawnego regulacje z zakresu unijnego prawa spółek w odniesieniu do transgranicznych przekształceń, podziałów i połączeń.
Nowelizacja wprowadziła jednak również doniosłe zmiany na gruncie krajowych reorganizacji spółek i istotnie poszerzyła możliwości w tym zakresie.
Nowy typ podziału
Kluczową zmianą na poziomie regulacji krajowych jest wprowadzenie zupełnie nowej formy podziału częściowego spółki - podziału przez wyodrębnienie. Sprowadza się on do możliwości przeniesienia części majątku spółki dzielonej na spółkę lub kilka spółek (istniejących lub nowo zawiązanych powstałych w związku z podziałem) w zamian za akcje lub udziały, które obejmuje bezpośrednio spółka dzielona. Innymi słowy, podział ten oznacza przede wszystkim możliwość wyodrębnienia w strukturach spółki części biznesu i przeniesienia go do innej spółki zależnej.
Podziału przez wyodrębnienie może dokonać spółka kapitałowa oraz spółka komandytowo-akcyjna (która od 15 września 2023 r. również podlega wszelkim innym sposobom podziału spółek).
Aktualnie jedynym sposobem podziału częściowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta