Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy pełniący funkcję publiczną straci stanowisko, gdy jego małżonek prowadzi biznes?

13 października 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Aneta Serowik

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że należy pozbawić możliwości pełnienia funkcji publicznej osobę, jeśli jej małżonek będący wspólnikiem lub akcjonariuszem posiada pakiet akcji lub udziałów w spółce, stanowiący więcej niż 10 proc. jej kapitału zakładowego, a małżonków łączy wspólność majątkowa małżeńska. Trybunał Konstytucyjny orzeknie, czy przepis będący podstawą tego orzeczenia jest zgodny z konstytucją.

Zgodnie z art. 4 pkt 5 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne nie może pełnić funkcji publicznej m.in. osoba, która posiada ponad 10-procentowy udział w kapitale zakładowym spółki kapitałowej. Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy jeśli udziały lub akcje znajdują się w majątku wspólnym małżonków, to mimo że wspólnikiem lub akcjonariuszem jest wyłącznie małżonek osoby pełniącej funkcję publiczną, należy uznać na gruncie art. 4 pkt 5 ustawy, że akcje lub udziały posiada także osoba pełniąca funkcję publiczną i tym, samym, podlega ona omawianemu zakazowi.

Orzeczenie NSA podstawą skargi

Skarga została wniesiona na gruncie sprawy, w której NSA w wyroku z 30 września 2021 roku pod sygn. akt III OSK 419/21 przesądził, że należy pozbawić możliwości pełnienia funkcji publicznej daną osobę, jeśli jej małżonek/ małżonka będąca/y wspólnikiem/ akcjonariuszem posiada pakiet akcji lub udziałów w spółce, stanowiący więcej niż 10 proc. jej kapitału zakładowego, a małżonków łączy wspólność majątkowa małżeńska.

Omawiane zagadnienie jest ważkie, ponieważ jeśli TK uzna, że wykładnia przyjęta przez NSA jest prawidłowa, to osoby pełniące funkcje publiczne, których małżonkowie są wspólnikami lub akcjonariuszami i posiadają więcej niż 10 proc. udziałów lub akcji, mogą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12698

Wydanie: 12698

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament