Jak podważyć wysokość opłaty egzekucyjnej?
Jeśli komornik oddalił wniosek wierzyciela o umorzenie egzekucji i umorzył ją z powodu „rzekomej” bezczynności wierzyciela nakładając na niego wysoką opłatę egzekucyjną – wierzyciel może złożyć skargę na postanowienie komornika o umorzeniu egzekucji do sądu rejonowego.
∑ Komornik prowadził postępowanie egzekucyjne z naszego wniosku wobec dłużnika. Okazało się, że wyrok który był podstawą tej egzekucji został podważony przez dłużnika – sąd uchylił klauzulę wykonalności. W konsekwencji nasza spółka złożyła wniosek o umorzenie egzekucji, ale komornik oddalił wniosek i umorzył postępowanie z innej przyczyny - rzekomej bezczynności wierzyciela. Skutkiem tego umorzenia było obciążenie nas (czyli wierzyciela) wysoką opłatą egzekucyjną ponad 5 tys. zł zamiast 150 zł. Czy można to podważyć?
Ocena prawna zagadnienia wymaga odniesienia się do przepisów Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). Punktem wyjścia jest fakt, że tytuł wykonalności (który stanowił podstawę do wszczęcia egzekucji) wobec nieruchomości spółki, stracił swój „status” prawny uprawniający do prowadzenia egzekucji. W dużym stopniu ogólności można stwierdzić, że egzekucja przestała być legalna, a to z uwagi na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta