Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy można wypowiedzieć umowę zlecenia?

13 października 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Paulina Gruszczyńska

Wypowiedzenie umowy zlecenia przez dającego zlecenie lub przez przyjmującego zlecenie może nastąpić w każdym czasie – zarówno w przypadku umów zawartych na czas nieoznaczony, jak również umów zawartych na czas oznaczony.

Umowa zlecenia stanowi umowę nazwaną, która została uregulowana w kodeksie cywilnym („k.c.”). W przypadku umowy zlecenia, dający zlecenie lub przyjmujący zlecenie może zdecydować się na wcześniejsze zakończenie tej umowy. Na podstawie k.c., strony umowy zlecenia uprawnione są do jej wypowiedzenia w każdym czasie. Możliwość wypowiedzenia umowy zlecenia posiada zarówno dający zlecenie, jak i przyjmujący zlecenie. Strony umowy są uprawnione do swobodnego ukształtowania postanowień umowy zlecenia w zakresie zasad wypowiedzenia tej umowy. Istotne jest jednak to, że strony umowy zlecenia nie mogą zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia umowy zlecenia z ważnych powodów, co wynika wprost z art. 746 § 3 k.c.

∑ Na czym polega umowa zlecenia?

Zgodnie z k.c., przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (art. 734 § 1 k.c.).

Osoba, która zawiera umowę zlecenia powinna posiadać odpowiednie kwalifikacje, które umożliwią jej prawidłowe wykonywanie umowy. W umowie zlecenia istotną rolę odgrywa wzajemne zaufanie stron.

Umowę zlecenia mogą zawrzeć zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne, ponieważ przepisy nie wprowadzają ograniczeń podmiotowych. Co najwyżej, ograniczenia podmiotowe mogą wynikać z rodzaju dokonywanych czynności, do których mogą być wymagane określone...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12698

Wydanie: 12698

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament