Sygnalista może pominąć wewnętrzną ścieżkę zgłoszeń
Pracownik może zgłosić podejrzenie naruszeń w firmie korzystając z kanału zewnętrznego, bez uprzedniego wykorzystania procedury firmowej. Nie wolno za to stosować wobec niego żadnych działań odwetowych.
∑ Czy będę mógł wyciągnąć konsekwencje wobec pracownika, który dokona zgłoszenia zewnętrznego w związku z podejrzeniem naruszenia prawa w firmie, którą zarządzam? Mamy opracowany w firmie regulamin przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych, sporządzony przez renomowaną kancelarię prawniczą. Ponadto wyznaczyłem koordynatora do przyjmowania zgłoszeń. Mamy również w firmie dedykowany numer telefonu, pocztę elektroniczną oraz przygotowaną skrzynkę do wrzucania zgłoszeń w miejscu bez nadzoru monitoringu. W związku z tym firma spełniła wszelkie wymogi wskazane w dyrektywie i projekcie ustawy. Z tego względu uważam, że zatrudniony nie powinien dokonywać zgłoszeń zewnętrznych, a jeśli to uczyni, powinien zostać ukarany za nielojalność, np. poprzez zwolnienie dyscyplinarne. – pyta czytelnik.
Nie ma podstaw do wręczenia tzw. dyscyplinarki za dokonanie zgłoszenia zewnętrznego lub ujawnienia publicznego. Pracownik nie dopuszcza się w ten sposób ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, bo działa w interesie publicznym. Z tego powodu jest chroniony przed odwetowymi działaniami, w tym przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Kanały zgłoszenia
Jak wynika z motywu 33 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, osobom dokonującym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta