Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O złym Hamasie tylko szeptem

16 listopada 2023 | Świat | Jerzy Haszczyński
W centrum Ramallah wisi banner z portretami palestyńskich cywilów, głównie dzieci, zabitych w Strefie Gazy. Jerzy haszczyński (3)
źródło: Rzeczpospolita
W centrum Ramallah wisi banner z portretami palestyńskich cywilów, głównie dzieci, zabitych w Strefie Gazy. Jerzy haszczyński (3)

W wojnie, która toczy się w Strefie Gazy, Izraelczycy myślą tylko o swoich ofiarach, Palestyńczycy o swoich.

Na billboardach w centrum Ramallah są portrety palestyńskich cywilów, głównie dzieci, zabitych w Strefie Gazy. Graficznie bardzo przypominają zestawy portretów ofiar oraz zakładników terrorystów z Hamasu, które wiszą w izraelskich miastach.

Ramallah, siedzibę rywalizujących z Hamasem władz Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu Jordanu, w linii prostej od Strefy Gazy, która do wybuchu wojny 7 października była w pełni kontrolowana przez Hamas, dzieli 80 kilometrów izraelskiego terytorium.

– Teraz, mimo tego geograficznego oddzielenia, panuje poczucie jedności między Palestyńczykami z Gazy i Palestyńczykami z Zachodniego Brzegu. Nas ten konflikt też dotyka, choć u nas nie ma wojny, która zaczęła się tam 7 października. Od tej pory i tu zginęło stu kilkudziesięciu Palestyńczyków, niektórzy z rąk izraelskich osadników – mówi Ibrahim Dalajsza, dyrektor cieszącego się prestiżem wśród przedstawicieli Zachodu think tanku z Ramallah o angielskiej nazwie Horizon (w arabskiej wersji Ufuk).

Dalajsza urodził się w 1967 roku, czyli – jak podkreśla – jest rówieśnikiem izraelskiej okupacji Zachodniego Brzegu. Całe zawodowe życie poświęcił two-state solution, rozwiązaniu konfliktu bliskowschodniego, które miało polegać na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12725

Wydanie: 12725

Spis treści
Zamów abonament