Dużo pytań o zmiany w procesach pracowniczych
Przepisy określające zasady procedowania przed sądami pracy zmieniły się trzykrotnie od lipca. Obszerne nowelizacje obejmują kilka kontrowersyjnych rozwiązań i zawierają sporo niespójnych regulacji pisanych na przysłowiowym kolanie.
Pierwsza to obszerna nowelizacja procedury cywilnej wprowadzona ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie kodeksu postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw (DzU poz. 614), która weszła w życie 1 lipca 2023 r. Była przygotowywana stosunkowo długo. Zawiera wiele zmian porządkujących i naprawiających błędy ogromnej noweli procedury cywilnej z listopada 2019 r.
Druga nowelizacja – najbardziej kontrowersyjna – wprowadziła nakaz zatrudniania pracowników przywróconych do pracy nieprawomocnym wyrokiem i pracowników szczególnie chronionych. Obowiązuje od 22 września 2023 r. z mocy ustawy z 28 lipca 2023 r. o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1667).
Trzecia nowelizacja to ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1860). Ta sporo namieszała w kosztach sądowych w sprawach pracowniczych, ale zmienia też – choć w mniejszym stopniu (z punktu widzenia stron) – reguły procedowania.
∑ Jakie znaczenie ma wzrost wartości przedmiotu sporu?
Po pierwsze zmieniła się wartość przedmiotu sporu przesądzająca o właściwości rzeczowej sądu okręgowego w sprawach majątkowych – wzrosła z 75 000 zł do 100 000 zł. Konsekwencją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta