Alternatywne spółki inwestycyjne: nie ma zwolnień od regulacji ESG
Obowiązki związane z aspektami środowiskowymi, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego znajdują zastosowanie także do zarządzających portfelami inwestycyjnymi ASI o niskiej wartości.
W ostatnim czasie zarządzający alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi (ASI) zostali zapoznani ze stanowiskiem Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego odnośnie zastosowania do nich wymogów ESG. Stanowisko zostało wydane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami oraz brakiem pewności prawnej w tym zakresie.
Niestety ze stanowiska i uzasadnienia Urzędu wynika, iż obowiązki ESG znajdują zastosowanie również do tzw. zarządzających ASI rejestrowych, tzn. zarządzających portfelami inwestycyjnymi o niskiej wartości. Co ciekawe, takie podejście zostało oparte przede wszystkim na stanowisku przedstawionym przez Komisję Europejską w odpowiedzi na zapytanie Połączonego Komitetu Europejskich Organów Nadzorczych (Joint Committee of the European Supervisory Authorities – EBA, ESMA i EIOPA). Komisja Europejska wyraziła pogląd, iż zarządzający AFI wykonujący działalność na podstawie wpisu do rejestru powinni stosować te przepisy na drodze – notabene – analogii.
Środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny
Regulacje ESG, tj. związane z aspektami środowiskowymi, społecznej odpowiedzialności oraz ładu korporacyjnego, są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta