Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy UE powie nam, jak uczyć dzieci?

16 listopada 2023 | Prawo co dnia | Katarzyna Wójcik

Na szczeblu unijnym będą mogły powstawać przepisy dotyczące edukacji. Państwa członkowskie się do nich dostosują.

Kwestie edukacji będą mogły być regulowane na poziomie unijnym. Jeśli UE wprowadzi przepisy o oświacie, państwa członkowskie będą musiały dostosować swoje prawo. Dotyczyć to ma w szczególności kwestii transgranicznych, takich jak wzajemne uznawanie stopni naukowych, ocen, umiejętności i kwalifikacji.

Nie tylko. Będą wypracowywane wspólne cele i normy edukacji propagującej wartości demokratyczne i praworządność oraz umiejętności cyfrowe i wiedzę ekonomiczną. Takie treści będą mogły pojawić się w polskiej podstawie programowej.

Propozycje wynikają z projektu zmian unijnych traktatów. Ma się nimi zająć Parlament Europejski na najbliższym posiedzeniu w czwartek 23 listopada.

Tylko bez seksualizacji dzieci

– Dobrze, jeśli niektóre kwestie zostaną uregulowane na szczeblu unijnym. Uznawanie stopni naukowych ułatwi funkcjonowanie na wspólnym rynku pracy. Oczywiście, znajdą się osoby, które wszędzie widzą zagrożenie. Pojawią się zapewne protesty przeciwko utracie suwerenności i unijnej seksualizacji dzieci, ale przecież kwestie wartości demokratycznych tego nie dotyczą –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12725

Wydanie: 12725

Spis treści
Zamów abonament