Co z roszczeniami i sporem z bankiem po śmierci frankowicza
Spadek to prawa majątkowe i długi, więc spadkobiercy frankowicza wchodzą w rolę kredytobiorcy zarówno co do obowiązku zwrotu bankowi udostępnionego kapitału, jak i prawa żądania wpłaconych rat, prowizji i podobnych opłat – wskazuje Rafał Kowalczyk, adwokat w kancelarii Filipiak Babicz Legal.
Czy roszczenie frankowicza jest dziedziczone? A w konsekwencji, czy spadkobierca może wejść w spór z bankiem o rozliczenie kredytu frankowego?
Z chwilą śmierci frankowicza jego spadkobiercy jako następcy prawni wstępują w taką samą sytuację jak w chwili śmierci spadkodawcy.
Zresztą nie jest to charakterystyczne jedynie dla kredytobiorców. Dotyczy każdego stosunku prawnego, w jakim pozostawała zmarła osoba.
Co to oznacza dla frankowicza?
Niespłacony kredyt w dacie otwarcia spadku stanowi dług spadkowy. Odpowiedzialność za długi spadkowe jest tak ukształtowana, że na spadkobiercę przechodzi ogół praw i obowiązków majątkowych zmarłego. Od chwili śmierci spadkodawcy jego następca prawny ponosi osobistą odpowiedzialność za długi spadkowe. Spadkobierca jest więc odpowiedzialny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta