Wniosek o zmianę warunków pracy to nie koncert życzeń
Pracownik może wnioskować o zmianę warunków zatrudnienia na bardziej przewidywalne lub bezpieczne. Rozpatrując podanie pracodawca powinien jednak ocenić, czy zmiana faktycznie poprawi sytuację zatrudnionego.
Obowiązujący od 26 kwietnia 2023 r. art. 293 kodeksu pracy przyznaje pracownikom nowe uprawnienie do wnioskowania o zmianę warunków pracy na bardziej przewidywalne lub bezpieczne. Pracodawcy powinni w miarę możliwości uwzględniać takie wnioski. O co w praktyce mogą na tej podstawie wnioskować pracownicy? Jak pracodawcy mogą odpowiadać na podania?
Treść podania
Wspomniany przepis to skutek wdrożenia jednej z dyrektyw unijnych, choć różni się od unijnego wzoru.
Warunki złożenia wniosku są takie same – może to zrobić pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę i pracujący w firmie od co najmniej sześciu miesięcy. Nie dotyczy to zatem pracowników zatrudnionych na umowach próbnych. Pracownik może złożyć tylko jeden taki wniosek w roku kalendarzowym.
Różnica dotyczy tego, o co pracownik może wnioskować. Polski przepis wprost mówi, że pracownik może poprosić o zmianę:
∑ rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony,
∑ zmianę rodzaju pracy,
∑ zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy.
Wskazuje też ogólnie, że oprócz tego pracownik może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta