Zakup nieruchomości za granicą to nie tylko pomysł na inwestycję
Inflacja i polityka mocno pchają nas do zakupu domów i mieszkań za granicą – mówi Oksana Agnieszka Żendarska, ekspertka rynku nieruchomości.
Od ponad 20 lat doradza pani inwestorom korporacyjnym i indywidualnym przy zakupach nieruchomości za granicą. Czy taka inwestycja to dobry pomysł na ochronę kapitału i oszczędności przed inflacją?
Tak naprawdę nie ma jednego uniwersalnego instrumentu chroniącego oszczędności przed inflacją. Obecna sytuacja międzynarodowa jest wyjątkowo niestabilna, warto więc dywersyfikować inwestycje. Nieruchomości są aktywami, które chronią kapitał przed inflacją, zyskują na wartości w długim okresie, ale też generują dochód w postaci czynszu z wynajmu lub kapitalizacji. I tak np. na Cyprze w 2022 r. inflacja sięgnęła 8,1 proc. w związku z gwałtownie rosnącymi cenami surowców na świecie, ale prognozuje się, że w tym roku spadnie ona do 3,8 proc.
Co ważne, w tym kontekście wzrost cen nieruchomości na Cyprze przewyższa inflację. Central Bank of Cyprus odnotował w IV kwartale 2022 r. zarówno kwartalne, jak i roczne wzrosty cen nieruchomości. Ceny domów prywatnych w Pafos wzrosły w ciągu roku o 10,4 proc., podczas gdy ceny mieszkań w Limassol wzrosły o 9,3 proc., w Larnace o 9,4 proc., a w Pafos o 8,6 proc. Dla porównania w Polsce, według GUS, inflacja we wrześniu spadła mocniej, niż prognozowano, bo do poziomu 8,2 proc., a w październiku – do 6,6 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta