Praca zdalna z zagranicy może zmieniać kraj ubezpieczeń
Strony mogą ustalić, że miejscem świadczenia pracy zdalnej będzie inne państwo. W zależności zaś od wybranego kraju mogą obowiązywać odmienne zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym.
Praca zdalna stała się bardzo popularna w okresie pandemii COVID-u. Po jej odwołaniu doczekaliśmy się natomiast zmian legislacyjnych w tym zakresie.
Miejsce pracy zdalnej pracownik ma obowiązek uzgodnić z pracodawcą, co jednocześnie nie wyklucza możliwości wykonywania jej z zagranicy. W zależności od miejsca wykonywania pracy zdalnej pracownika obowiązują zaś odmienne zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym.
Zasady delegowania
Pracodawca może wysłać pracownika do pracy za granicę. Musi wówczas rozliczać jego wynagrodzenie zgodnie z zasadami obowiązującymi przy delegowaniu pracowników. Jednak w przypadku, gdy pracownik co do zasady pracuje w Polsce, a pracodawca wyraża zgodę na pracę zdalną z państwach należących do Unii Europejskiej czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii sporadycznie lub przez pewien okres, zastosowanie będą miały polskie regulacje, tak jak w przypadku pozostałych pracowników.
Oczywiście pracodawca może ograniczyć miejsce wykonywania pracy do terenu Polski. Takie uprawnienie wynika z faktu, że firma musi zapewnić pracownikowi podczas pracy zdalnej niezbędne narzędzia do wykonywania tej pracy. Zwraca również pracownikowi poniesione z tego tytułu koszty, w tym internetu i prądu, a także odpowiada za zapewnienie bezpiecznych warunków pracy.
Porozumienie ramowe
W związku z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta