Brak zaufania jako ważny powód wypowiedzenia umowy zlecenia
Ocena, czy istnieją ważne powody należy każdorazowo do sądu i musi być dokonana z uwzględnieniem okoliczności faktycznych sprawy oraz charakteru stosunku prawnego łączącego strony.
Ponadto należy zgodzić się z poglądem, że brak zaufania może uzasadniać powołanie się na art. 746 § 1 Kodeksu cywilnego jednak – by mógł on uzasadniać wypowiedzenie umowy w takim trybie – brak zaufania jako „ważny powód” wypowiedzenia umowy powinien wynikać z przyczyn, które są obiektywnie weryfikowalne oraz uzasadnione. Takie postanowienie wydał Sąd Najwyższy (SN) 27 września 2023 r. w sprawie I CSK 58/23.
Sąd Najwyższy na posiedzeniu niejawnym 27 września 2023 r. w sprawie z powództwa G. C. przeciwko Zakładowi w W. o zapłatę na skutek skargi kasacyjnej Zakładu W. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 14 lipca 2022 r. odmówił przyjęcia skargi kasacyjnej i zasądził od pozwanego na rzecz powoda zwrot kosztów postępowania kasacyjnego. W ocenie SN skarżący nie wykazał odpowiednio, że określony przepis prawa (art. 746 § 1 Kodeksu cywilnego, dalej k.c.), mimo iż budzi poważne wątpliwości, nie doczekał się wykładni albo niejednolita wykładnia wywołuje wyraźne rozbieżności w orzecznictwie. Zdaniem skarżącego w sprawie istniała potrzeba wykładni m.in. art. 746 § 1 k.c. w zw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta