Geodezja i kartografia w procesie inwestycyjnym
Wytyczenie geodezyjne obiektu jest zazwyczaj pierwszą czynnością na budowie, która przerywa bieg terminu 3-letniego na rozpoczęcie robót budowlanych i tym samym możliwość wygaśnięcia pozwolenia na budowę.
Budowa obiektów budowlanych jest procesem złożonym, w którym przenikają się różne branże oraz współpracują osoby o różnorodnych specjalizacjach. Jedną z nieodłącznych dziedzin jest oczywiście geodezja. W tekście przedstawię typowe problemy praktyczne w tym temacie, a także propozycje ich rozwiązań. Zagadnień dotyczących styku Prawa budowlanego i geodezyjnego jest oczywiście więcej, jednak te omówione występują najczęściej, powodując trudności w czasie budowy lub oddawania obiektu do użytkowania.
1. Aktualność mapy zasadniczej do projektu
Art. 34 ust. 3 pkt 1 Prawa budowalnego określa, że projekt zagospodarowania działki lub terenu sporządza się na aktualnej mapie do celów projektowych lub jej kopii. Samą mapę definiuje Prawo geodezyjne i kartograficzne w art. 2 pkt 7a jako opracowanie kartograficzne, będące (w dużym skrócie) odzwierciedleniem mapy zasadniczej znajdującej się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym. Aby móc użyć takiej mapy do stworzenia projektu, musi być ona opatrzona odpowiednią klauzulą urzędową, co przesądzono w art. 34b Prawa budowlanego.
Mapa do celów projektowych, wykorzystywana jako podstawa do opracowania części rysunkowej projektu zagospodarowania terenu, powinna posiadać stosowną pieczęć. Poświadcza ona, że mapa zasadnicza została opracowania w wyniku prac geodezyjnych i kartograficznych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta