Gwarancje pochodzenia już nie tylko energii elektrycznej
1 stycznia 2024 r. wejdą w życie istotne zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Dotyczą one gwarancji pochodzenia energii z OZE i stanowią kluczowy krok w procesie implementacji dyrektywy RED II w tym obszarze.
Zgodnie z przepisami ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (OZE) gwarancja pochodzenia to jedyny dokument, który potwierdza odbiorcy końcowemu, że określona ilość energii została wytworzona z OZE. Choć gwarancje te nie są instrumentami finansowymi ani nośnikami praw majątkowych, to jednak mogą być przedmiotem obrotu (są zbywalne). Ich rola nieustannie rośnie, co potwierdza wzrostowy trend ich wartości.
Nowe rodzaje i nośniki energii
Dotychczas gwarancje pochodzenia wydawane były tylko dla energii elektrycznej wytworzonej z OZE. Jednak od nowego roku będą one dostępne także dla energii z innych źródeł oraz nośników energii, takich jak biometan, biogaz, biogaz rolniczy, wodór odnawialny oraz ciepło lub chłód. W ten sposób producenci energii z OZE mogą zapewnić sobie dodatkowe źródło przychodów.
Odpowiednie definicje legalne tych nowych rodzajów i nośników energii weszły już w życie, bowiem część zmian dokonywanych omawianą nowelizacją z 17 sierpnia 2023 r. obowiązuje od 1 października 2023 r. Zgodnie z nowymi przepisami biometan to gaz uzyskany z biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego, poddanych procesowi oczyszczenia, wprowadzany do sieci gazowej lub transportowany w postaci sprężonej albo skroplonej środkami transportu innymi niż sieci gazowe lub wykorzystany do tankowania pojazdów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta