REIT-y chwytają wiatr w żagle
Presja na notowania REIT-ów na światowych giełdach powinna w ciągu najbliższych miesięcy zmniejszać się, a może nawet zniknąć – ocenia członek zarządu Mount TFI.
W 2022 r. mieliśmy do czynienia z największą od czasów globalnego kryzysu finansowego wyprzedażą na rynkach REIT. Global REIT Index stracił na wartości niemal 30 proc., a niektóre z segmentów – jak niemieckie mieszkania czy logistyka w Europie – nawet połowę.
Powodem był silny – co do skali i tempa – wzrost stóp procentowych, który rodził obawy o zwiększenie kosztów finansowania (kluczowych dla segmentu), stagnację na rynku transakcyjnym, a także relatywną atrakcyjność dywidend wypłacanych przez REIT-y.
Z kolei 2023 r. zdaje się upływać pod znakiem obserwacji faktycznych skutków zacieśniania polityki monetarnej. Po wynikach za pierwsze trzy kwartały jasnym stało się, że obawy inwestorów o kondycję REIT-ów nie znalazły potwierdzenia w rzeczywistości. Zyski liczone jako FFO (funds from operations – red.) osiągają historyczne szczyty. Po niezwykle udanym sezonie wyników za III kwartał Global REIT Index wzrósł w listopadzie o 10 proc. i jest bliski powtórzenia tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta