Jak zapobiegać konfliktom w fundacji rodzinnej?
Fundacja rodzinna, tak jak każda inna organizacja, narażona jest na spory wewnętrzne między interesariuszami. To, czy sytuacja konfliktowa przerodzi się w trwały impas, w dużej mierze zależy od prawidłowego zredagowania jej statutu.
W listopadzie 2023 roku minęło sześć miesięcy, odkąd osoby zainteresowane instytucjonalnym zabezpieczeniem majątku rodzinnego, w tym zwłaszcza właściciele firm rodzinnych, mają możliwość założenia fundacji rodzinnej. Po czasie tym można wstępnie stwierdzić, że obowiązująca od maja ustawa o fundacji rodzinnej okazała się sukcesem. Do Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim wpłynęło 760 wniosków o rejestrację fundacji rodzinnej w rejestrze fundacji rodzinnych (dane na 4 grudnia 2023 r.), a zainteresowanie rynku nie słabnie.
W pełni doceniając korzyści z założenia fundacji, należy pamiętać, że fundacja rodzinna ma w założeniu służyć przez lata. Interesariuszami i głównymi decydentami fundacji są na ogół członkowie rodziny. Z upływem czasu mogą się między nimi pojawiać różnice poglądów, nie wspominając o tym, że ich grono może się zmieniać.
Spór między członkami organów fundacji może mieć dla niej tak samo negatywne konsekwencje, co spór korporacyjny dla funkcjonowania spółki handlowej. Przekształcenie się wewnętrznego konfliktu w trwały impas (deadlock) można często uniknąć przez przemyślane zredagowanie statutu fundacji.
Statut konstytucją fundacji rodzinnej…
Fundacja rodzinna, będąc osobą prawną, działa przez swoje wewnętrzne organy, tj. zgromadzenie beneficjentów i zarząd (ewentualnie także radę nadzorczą, jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta