Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Troska o mienie państwowe kontra galimatias prawny

22 grudnia 2023 | Prawo co dnia | Paweł Rochowicz

Spór o legalność powołania władz publicznych mediów rozstrzygną sądy – najpierw ten rejestrowy.

Po tym, jak minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał zarządy spółek Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, wybuchła dyskusja o tym, czy to działanie było legalne. Minister zadziałał bowiem w oparciu o przepisy kodeksu spółek handlowych, które Skarbowi Państwa jako właścicielowi akcji tych spółek daje uprawnienia walnego zgromadzenia akcjonariuszy, a ono z kolei może odwoływać i powoływać członków zarządu.

Niepewna podstawa

Tymczasem wielu publicystów, w tym prawnicy oraz protestujący w siedzibie TVP posłowie Prawa i Sprawiedliwości, wskazuje, że podstaw prawnych nie było. Powołują się na obowiązujący przepis art. 27 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji, który upoważnia do tego Radę Mediów Narodowych. Wprawdzie według wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2016 r. (K 13/16) taka kompetencja powinna przysługiwać Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, ale wyrok ten dotychczas nie przełożył się na zmiany legislacyjne.

Zdaniem prof. Michała Romanowskiego, adwokata i eksperta prawa spółek, w takiej sytuacji najważniejsza była troska o własność państwową, do której prawa reprezentuje w tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12756

Wydanie: 12756

Spis treści
Zamów abonament